Jakou e-book čtečku na Vánoce v roce 2021
Co byl vždy pěkný dárek? Kniha. Co je ještě lepší a hodnotnější dárek? E-book čtečka neboli čtečka elektronických knih. Pokud jste se rozhodli udělat radost sobě nebo někomu blízkému právě čtečkou (a to se nedivím!), je dost možné, že nevíte jakou vybrat. Pokud nechcete trávit hodiny hledáním - čtením popisů, recenzí, diskuzních fór a zkušeností uživatelů, je tu pro vás tento článek, kde poradím, kterou čtečku vybrat jako (nejen) vánoční dárek.
Pokud ještě nejste přesvědčeni, že čtečka je to pravé, přečtěte si výhody e-book čteček.
Od zájemců, kteří zvažují pořízení ebook čtečky často slýchám: "Rád čtu a klasické knihy už nemám kde dávat." "Jezdíme na dovolenou a vozit klasické knihy je velká otrava." "Chci si číst i v noci a nerušit moc partnera v posteli." "Potřebuji si zvětšit písmo a v klasické knize to nelze." A tak dále, těch důvodů může být spousta a některé výhody, které čtečky mají, vás ani nenapadnou, dokud si je sami nezažijete.
Samozřejmě musíte výběr čtečky přizpůsobit požadavkům uživatele čtečky, neexistuje něco jako "univerzální nejlepší čtečka pro všechny", můžu jen říct "nejvíce lidem bude nejvíce vyhovovat tato" - ale co když zrovna vy (či obdarovaný/ná) potřebujete jinou, to se dozvíme až pozdě, když to nevezmeme v úvahu při výběru, a to by byla škoda. Takže pro účely článku a doporučení vhodné e-book čtečky, jsem si uživatele trošku "rozškatulkoval". Společnými silami vybereme tu pravou ;-)
Vy už asi rejdíte očima na ty skupiny a dost možná tento text nevidíte. Nicméně si musím tzv. přihřát polívčičku a sdělit Vám, co vás čeká při nákupu v mém e-shopu navíc.
Výhody nákupu na aXOs.cz - specialista na e-book čtečky
- Odborné poradenství. Neprodáváme jen zboží, prodáváme také službu (v ceně zboží). Poradíme před nákupem (pokud nestačí tento článek, tak volejte a pište - poradíme individuálněji, zodpovíme dotazy) se zkušenostmi od roku 2011, poradíme i po nákupu - máte čtečku a tápete, co s ní? Je nějaký problém? Zavoláte, napíšete, operativně(!) se pokusíme pomoci. Všechny prodávané čtečky máme po ruce a jsme schopni cokoliv vyzkoušet, hodně toho samozřejmě víme a známe. Nečekáte týden na odpověď, která vám nepomohla (to pokud jste byli úspěšní a u konkurence jste po 20 minutách vůbec našli nějaké telefonní číslo nebo emailovou schránku), čekáte minimum času na řešení problému a odbornou radu. To je speciální péče, kterou v Dat*rtu a Al*e neuvidíte - hodnota této odbornosti a péče může být nevyčíslitelná. Nervy máme jen jedny a toho času nám život pořád ukrajuje... Zvláště pokud vybíráte dárek, tak se naše odbornost a péče hodí na dvou frontách - my vám ušetříme čas při výběru, vybereme to nejlepší = největší úspěch dárků, a jsme k dispozici pro operativní řešení problémů a dotazů a z dárku tak není noční můra.
- Knižní bonusy. Ke všem čtečkám z nabídky přidáme zdarma kolekci cca 7500 e-knih zdarma a voucher na tři e-knihy z nabídky Palmknihy. Jsme maximálně otevření a nechceme vás utáhnout na vařené nudli. Jste jistě inteligentní lidi, takže je vám jasné, že nejde o tisíce komerčních novinek z Uložto, ale o díla, kterým vypršely autorská práva. Řekněme "povinná literatura". Nicméně je na jednom místě, lusknete prsty a máte ji na zlatém podnosu. Stejně tak e-knihy z Palmknihy není možné vybrat individuálně, ale jde o tři konkrétní tituly (severská detektivka, román pro ženy, urban fantasy). Ale jsou to kvalitní kousky v hodnotě stokorun.
- Ochranná fólie na displej pro všechny čtečky s 6" displejem v ceně. Prostě ji přidáme. I s českým návodem krok po kroku. Pokud vyberete čtečku s větším displejem, můžete fólii přikoupit, máme v nabídce.
- Garance nula vadných bodů na displeji. Nejedná se o vadné pixely, protože E-Ink displej žádné pixely nemá. Jedná se o vysocesvítivé (svítí víc než okolí a jsou extrémně otravné) body, které mohou být ve světlovodivé vrstvě displejů e-book čteček s nasvícením displeje (dnes všechny čtečky v nabídce). Výrobce neuznávají jako reklamaci méně jak tři na displeji. Problém je v tom, že v drtivé většině, pokud je tam vadný bod, tak je jeden jeden. Už jsem psal, že je extrémně otravný? :-) S tímto přístupem výrobců nemůžeme souhlasit a proto nabízíme garanci výměny čtečky byť s jedním vysocesvítivým bodem na displeji. Jen pozor - je nutno se ozvat do 14 dnů od převzetí zásilky (viz podmínky), proto pokud kupujete vánoční dárek s dostatečným předstihem, nemůžeme než doporučit čtečku rozbalit, zapnout a prohlédnout. No a při té příležitosti tam nahrajte třeba e-knihy z voucheru a budete za nejlepší z nejlepších! :-)
- Doprava zdarma od 4800 Kč. Čím méně budete šetřit na dárku, tím levnější to budete mít ;-)
No a teď už k tomu, kvůli čemu jste si rozklikli tento článek :-)
Typický čtenář beletrie - jakou doporučuji čtečku?
Základem čtečky pro čtenáře románů, detektivek, apod. je šestipalcový displej. "Není to málo?", slýchávám. Ne, na čtení beletrie a jiného souvislého textu je to ideální! Čtečka je malá, lehká, skladná, příjemná do ruky i na cesty. A relativně levná. Drtivá většina čteček na světě má tuto úhlopříčku displeje a jistě to není náhoda...
Dárek je dárek, pokud to myslíte vážně a máte na to prostředky, chcete darovat to nejlepší. Trvám na nejvyšším možném rozlišení, respektive jemnosti displeje 300 dpi. To je hodnota, kdy jednotlivé body displeje nejdou lidským okem vidět, písmo je nádherně ostré (troufnu si tvrdit, že lepší jak u tištěných knih) a příjemné pro čtení. Takový požadavek nás vystřelí mezi TOP modely značek a rozhodně se nenechte zastrašit vyšší cenou. Je to skvělá investice na mnoho let.
- Pocketbook Touch HD3 632 Metallic Grey (dostupná i v barvě Spicy Cooper, popř. limitovaná bílá edice HD3 s pouzdrem a tříletou zárukou)
Jak jsem uvedl, 6" displej, nejlepší "retina" rozlišení kdy body ("pixely") nejdou vidět, perfektní kontrast displeje, podsvícení s možností volit barevný nádech podsvícení (od studených po teplé barvy -> filtrace modrého světla pro zdravější čtení před spaním). Zmenšení rozměrů a snížení váhy na 155 gramů (do té doby byl průměr cca 210 g). Mnohé potěší i vodotěsnost a prachotěsnost. Se čtečkou se (doufám!) nebudete potápět, ale při použití ve vaně nebo na písečné pláži či v bazénu s šampáněm po ruce budete moci být v pohodě. Stejně tak při čekání na autobus v dešti. Tato čtečka je parťák do nepohody. Mezi další výhody řadím i české menu a ucelené a jednoduché uživatelské prostředí, podporu mnoha formátů a také audiofunkce. Takže si můžete ke čtení pustit hudbu nebo rovnou audioknihu. Předčítání textu je k dispozici pouze pro cizí jazyky (angličtina, atd). Sluchátka lze připojit klasicky kabelem (redukce v balení) nebo přes Bluetooth. V našich bonusových materiálech ke stažení najdete také různé slovníky (ten anglicko-český je přímo ve čtečce). V e-knihách lze zadávat i poznámky a označovat části textu. Čas si lze ukrátit i některými hrami, např. sudoku či šachy. Velkou výhodou této čtečky může být podpora služby pro zasílání e-knih bezdrátově přes wi-fi nebo napojení na Dropbox pro lepší interní sdílení e-knih mezi zařízeními.
Pocketbook Touch HD3 NELZE doporučit tam, kde: je třeba přístup k nákupu e-knih na Amazonu (Kindle Paperhwite 4, Kindle Oasis 3, popř. čtečky s Androidem), kde je požadavek na půjčování e-knih z knihoven (Onyx Boox Poke 3, C-Tech Lexis II) a kde je z nějakého důvodu třeba větší displej (od Pocketbook Inkpad 3, Onyx Boox Nova Air a nahoru - jak úhlopříčkou, tak cenou).
Pokud se vám čtečka HD3 líbí, ale je to už přes finanční limit, podívejte se na bratříčka z nižší kategorie - Pocketbook Touch Lux 5 628 (popř. v červené barvě). Jsou to nižší modely, což se podepisuje na technických parametrech čtečky (např. horší rozlišení displeje, nevodotěsnost, bez audio funkcí), ale vzhledem k ceně a jednoduchosti obsluhy jsou to perfektní volby s dobrým poměrem cena/výkon - a ostudu si s nimi neuděláte.
E-book čtečka, kterou lze minimálně z poloviny nazvat tabletem. To důležité pro čtení zůstalo - E-Ink displej s perfektními parametry, nasvícení displeje s možností volit barevný nádech displeje a integrované prostředí s dobrou podporou e-book formátů. Co toto zařízení povyšuje nad ostatní je hlavně operační systém Android (10.0) s možností doinstalovávat aplikace. A v době psaní článku i s možností využít Google Play. V praxi tak tato čtečka zvládne oproti uzavřeným čtečkám (Kindle, Pocketbook) půjčování e-knih z knihoven. Jako u jediné značky z těch největších výrobců nabídne možnost předčítání česky psaného textu. Nebo si doinstalujete jinou aplikaci pro čtení a distribuci obsahu, např. aplikaci Kindle. Není sice vodotěsná, ale zato nabídne rychlejší reakce díky silnějšímu hardwaru a rychlejší reakce displeje - což není důležité pro čtení e-knih, ale všude jinde (webový prohlížeč, apod.) ano. Jednou z nevýhod může být kromě vyšší ceny opravdu slabý výběr vhodných pouzder.
Pokud se vám čtečka Poke 3 líbí, ale je to už přes finanční limit, podívejte se na bratříčka z nižší kategorie - C-Tech Lexis II. Má displej a výbavu na úrovni Pocketbook Touch Lux 5, tedy střední třída, ale pořád jde oproti Pocketbooku zprovoznit půjčování e-knih z knihoven.
E-book čtečka pro vzděláVÁní - jakou doporučuji?
Další skupinou využívající e-book čtečky jsou studenti středních a hlavně vysokých škol, nebo již pracující lidé, kteří chtějí čtečku využít k dalšímu vzdělání. Pokud jde o čtení souvislého textu, tedy pouhou "konzumaci" souvislého textu, můžete vybrat čtečku jako pro čtenáře beletrie. V tomto odstavci se budu zabývat dražšími řešeními (= s větším displejem), protože ty lépe vyhoví těm, kteří budou s textem dále pracovat (poznámky) nebo budou potřebovat zobrazovat text složitěji prezentovaný nebo více strukturovaný text, popř. s obrázky, tabulkami, vzorečky, apod.
Tak toto zařízení můžeme už nazvat tablet s E-Ink displejem. Protože na poměry čtečky nabízí nabušenou hardwarovou výbavu, která už se blíží právě tabletům, např. má mikrofon i integrované reproduktory. Výkonný hardware se podepisuje na rychlejších reakcích čtečky a instalovaných aplikací - ty si vzhledem k přítomnosti Androidu 10.0 a Google Play (neoficiální podpory, leč funkční) můžete lehce doinstalovat a aktualizovat. V Nově Air lze zprovoznit jak české předčítání textu, tak půjčování e-knih z knihoven. Co studentům učaruje jsou možnosti využití poznámek spolu s dodávaným přesným stylusem, který vybízí k označování, kreslení a psaní na displeji. Vytváření a využívání poznámek je tak o level výše než u běžných čteček. Displej o úhlopříčce 7,8" nabídne více prostoru, což se hodí hlavně pro zobrazování složitěji strukturovaných dokumentů jako některé skripta a odborné publikace.
- Pocketbook Inkpad 3 černá (dostupná i v hnědé barvě)
Čtečka Inkpad 3 také zvládá poznámky, ale v této souvislosti je to spíše chudý příbuzný v porovnání s výše uvedenou Novou Air. Inkpad 3 tedy doporučím tam, kde bude sloužit spíše jen ke konzumaci obsahu - ke čtení (ať už beletrie nebo pracovních a studijních dokumentů). A kde nevyužijete některou z výhod řešení s Androidem a přesnou snímací plochou pro dotykový stylus. I co se čtení samotného týče, doporučuji tam, kde se pro čtení bude hodit větší displej (který se oproti 6" displejům více blíží rozměrům tištěných knih) - složitěji strukturované dokumenty se vzorečky a tabulkami, (i) naskenované PDF, apod. Často tuto čtečku volí ti, kterým je z nějakého důvodu 6" displej málo, byť čtou jen beletrii. Za úvahu jistě stojí i Inkpad 3 PRO, který se liší tím, že je vodotěsný/prachotěsný (a nemá slot na paměťové karty).
A ještě letem světem odpovědi na časté dotazy:
Chci čtečku s barevným displejem, jsou takové?
Ano, v dnešní době už jsou takové. Přináší to nějaké výhodu (barvy) a nějaké nevýhody (horší vlastnosti displeje). Proto zvažte, zda barevný displej skutečně potřebujete a budete mít čím "nakrmit" - tedy že budete mít opravdu e-knihy nebo dokumenty, kde vůbec nějaké barvy jsou, popř. jsou tam důležitá součást obsahu. Pokud chcete číst beletrii, tak mé důrazné doporučení je zůstat u "černobílých" displejů (ve skutečnosti zvládnou 16 odstínů šedé, nejsou tedy tak úplně černobílé :-)
No a pokud už to vidíte na barevný displej a ne jinak, tak doporučím Pocketbook Inkpad Color pro pouhou konzumaci obsahu a Onyx Boox Nova 3 Color pokud máte ambice mít spíš pro oči zdravý tablet, který toho zvládne více než čtečka (ale stále ne tolik co tablet, pozor na to). Větší představu o barevných displejích ve čtečkách si můžete udělat z těchto prvních dojmů.
Chci čtečku na půjčování e-knih, umí to všechny čtečky?
Ne, neumí. Do čtečky nahrajete soubor s e-knihou a ten umí čtečka zobrazit. Půjčování eknih probíhá přes různé aplikace, kterými se provozovatel snaží zajistit to, že se e-knihy nebudou levně zneužívat. Což je pochopitelné. Problém je ten, že čtečky jsou většinou uzavřené zařízení a aplikace do nich instalovat nejdou.
V tomto směru jsou však výjimky, aplikaci pro půjčování e-knih z knihoven lze doinstalovat např. do C-Tech Lexis II, Onyx Boox Poke 3, Onyx Boox Nova Air.
Chci darovat čtečku starší osobě, kterou?
Předpokládám, že cítíte stejně jako já, že v případě nákupu čtečky pro seniora není nutné pořizovat to nejlepší. Prostě by to už nedocenili. Tam bude důležité hlavně jednoduchá obsluha a férové parametry. Můj první tip by tedy byla čtečka Pocketbook Touch Lux 5, popř. C-Tech Lexis II, pokud byste z nějakého důvodu nechtěli Pocketbook. Nicméně ten má ucelenější uživatelské prostředí, větší nabídku pouzder a lepší servis i aktualizace firmware. Někdo by dostal nápad, že "by to chtělo něco s větším displejem" - no tak to potom Pocketbook Inkpad 3, pokud myslíte, že to přinese benefit.
Tak a to je vše. 90 % z vás by mohlo mít jasno, jakou čtečku koupit a podarovat :-)
Těšíme se na vaše objednávky. Pokud si nejste jisti, jakou čtečku zvolit, např. z důvodů specifických požadavků, neváhejte nás kontaktovat na telefonu, emailu nebo chatu, viz kontakty.