Jakou e-book čtečku na Vánoce 2020

Co je pěkný dárek? Kniha. Vždycky byla. Co je ještě lepší a hodnotnější dárek? Čtečka elektronických knih, tzv. e-book čtečka. Pokud jste se rozhodli udělat radost sobě nebo někomu blízkému právě čtečkou (a to se nedivím!), je dost možné, že nevíte jakou vybrat. Pokud nechcete trávit hodiny hledáním - čtením popisů, recenzí, diskuzních fór a zkušeností uživatelů, je tu pro vás tento článek, kde poradím, kterou čtečku vybrat jako (nejen) vánoční dárek.

Pokud ještě nejste přesvědčeni, že čtečka je to pravé, přečtěte si výhody e-book čteček.

Samozřejmě musíte výběr čtečky přizpůsobit požadavkům uživatele čtečky, neexistuje něco jako "univerzální nejlepší čtečka pro všechny", můžu jen říct "nejvíce lidem bude nejvíce vyhovovat tato" - ale co když zrovna vy (či obdarovaný/ná) potřebujete jinou, to se dozvíme až pozdě, když to nevezmeme v úvahu při výběru, a to by byla škoda. Takže pro účely článku a doporučení vhodné e-book čtečky, jsem si uživatele trošku "rozškatulkoval". Společnými silami vybereme tu pravou ;-)

Vy už asi rejdíte očima na ty skupiny a dost možná tento text nevidíte. Nicméně si musím tzv. přihřát polívčičku a sdělit Vám, co vás čeká při nákupu v mém e-shopu navíc.

Výhody nákupu na aXOs.cz - specialista na e-book čtečky

  • Odborné poradenství. Neprodáváme jen zboží, prodáváme také službu (v ceně). Poradíme před nákupem (pokud nestačí tento článek, tak volejte a pište - poradíme individuálněji, zodpovíme dotazy) se zkušenostmi od roku 2011, poradíme PO nákupu - máte čtečku a tápete, co s ní? Je nějaký problém? Zavoláte, napíšete, operativně(!) se pokusíme pomoci. Všechny prodávané čtečky máme po ruce a jsme schopni cokoliv vyzkoušet, hodně toho samozřejmě víme a známe. Nečekáte týden na odpověď, která vám nepomohla (to pokud jste byli úspěšní a u konkurence jste po 20 minutách vůbec našli nějaké telefonní číslo nebo emailovou schránku), čekáte minimum času na řešení problému a odbornou radu. To je speciální péče, kterou v Dat*rtu a Al*e neuvidíte - hodnota této odbornosti a péče může být nevyčíslitelná. Zvláště pokud vybíráte dárek - my vám ušetříme čas při výběru, vybereme to nejlepší = největší úspěch dárků, a jsme k dispozici pro operativní řešení problémů a dotazů. 
  • Knižní bonusy. Ke všem čtečkám z nabídky přidáme zdarma kolekci cca 7500 e-knih zdarma a voucher na tři e-knihy z nabídky Palmknihy. Jsme maximálně otevření a nechceme vás utáhnout na vařené nudli. Jste jistě inteligentní lidi, takže je vám jasné, že nejde o tisíce novinek z Uložto, ale o díla, kterým vypršely autorská práva. Řekněme "povinná literatura". Nicméně je na jednom místě, lusknete prsty a máte ji na zlatém podnosu. Stejně tak e-knihy z Palmknihy není možné vybrat individuálně, ale jde o tři konkrétní tituly (severská detektivka, román pro ženy, urban fantasy). V hodnotě přes 500 Kč!
  • Ochranná fólie na displej pro všechny čtečky s 6" displejem v ceně. Prostě ji přidáme. I s českým návodem krok po kroku. Pokud vyberete čtečku s větším displejem, můžete fólii přikoupit, máme v nabídce
  • Garance nula vadných bodů na displeji. Nejedná se o vadné pixely, protože E-Ink displej žádné pixely nemá. Jedná se o vysocesvítivé (svítí víc než okolí a jsou extrémně otravné) body, které mohou být ve světlovodivé vrstvě displejů e-book čteček s nasvícením displeje (dnes všechny čtečky v nabídce). Výrobce neuznávají jako reklamaci méně jak tři na displeji. Problém je v tom, že v drtivé většině, pokud je tam vadný bod, tak je jeden jeden. Už jsem psal, že je extrémně otravný? :-) S tímto přístupem výrobců nemůžeme souhlasit a proto nabízíme garanci výměny čtečky byť s jedním vysocesvítivým bodem na displeji. Jen pozor - je nutno se ozvat do 14 dnů od převzetí zásilky (viz podmínky), proto pokud kupujete vánoční dárek s dostatečným předstihem, nemůžeme než doporučit čtečku rozbalit, zapnout a prohlédnout. No a při té příležitosti tam nahrajte třeba e-knihy z voucheru a budete za nejlepší z nejlepších! :-)
  • Doprava zdarma od 4800 Kč. Čím méně budete šetřit na dárku, tím levnější to budete mít ;-)

Typický čtenář beletrie - jakou doporučuji čtečku?

Základem čtečky pro čtenáře románů, krimi, apod. je šestipalcový displej. "Není to málo?" Ne, na čtení beletrie a jiného souvislého textu je to ideální! Čtečka je malá, lehká, skladná, příjemná do ruky i na cesty. A relativně levná. Drtivá většina čteček na světě má tuto úhlopříčku displeje a jistě to není náhoda...

Dárek je dárek, pokud to myslíte vážně a máte na to prostředky, chcete darovat to nejlepší. Trvám na nejvyšším možném rozlišení, respektive jemnosti displeje 300 dpi. To je hodnota, kdy jednotlivé body displeje nejdou lidským okem vidět, písmo je nádherně ostré (troufnu si tvrdit, že lepší jak u tištěných knih) a příjemné pro čtení. Takový požadavek nás vystřelí mezi TOP modely značek a rozhodně se nenechte zastrašit vyšší cenou. Je to skvělá investice na mnoho let.

Jak jsem uvedl, 6" displej, nejlepší "retina" rozlišení kdy body ("pixely") nejdou vidět, perfektní kontrast displeje, podsvícení s možností volit barevný nádech podsvícení (od studených po teplé barvy -> filtrace modrého světla pro zdravější čtení před spaním). Zmenšení rozměrů a snížení váhy na 155 gramů (do té doby byl průměr cca 210 g). Mnohé potěší i vodotěsnost a prachotěsnost. Se čtečkou se (doufám!) nebudete potápět, ale při použití ve vaně nebo na písečné pláži či v bazénu s šampáněm budete moci být v pohodě. Stejně tak při čekání na autobus v dešti. Tato čtečka je parťák do nepohody. Mezi další výhody řadím i české menu a ucelené a jednoduché uživatelské prostředí, podporu mnoha formátů a také audiofunkce. Takže si můžete ke čtení pustit hudbu nebo rovnou audioknihu. Předčítání textu je k dispozici pouze pro cizí jazyky (angličtina, atd). Sluchátka lze připojit klasicky kabelem (redukce v balení) nebo přes Bluetooth. V našich bonusových materiálech ke stažení najdete také různé slovníky (ten anglicko-český je přímo ve čtečce). V e-knihách lze zadávat i poznámky a označovat části textu. Čas si lze ukrátit i některými hrami, např. sudoku či šachy. Velkou výhodou této čtečky může být podpora služby pro zasílání e-knih bezdrátově přes wi-fi nebo napojení na Dropbox.

pocketbook_touch_hd3 

Pocketbook Touch HD3 NELZE doporučit tam, kde: je třeba přístup k nákupu e-knih na Amazonu (Kindle Paperhwite 4, Kindle Oasis 3, popř. čtečky s Androidem), kde je požadavek na půjčování e-knih z knihoven (Onyx Boox Poke 3) a kde je z nějakého důvodu třeba větší displej (od Pocketbook Inkpad 3, Onyx Boox Nova 3 a  nahoru - jak úhlopříčkou, tak cenou).

Pokud se vám čtečka HD3 líbí, ale je to už přes finanční limit, podívejte se na bratříčky z nižší kategoriePocketbook Basic Lux 2 616 (nedotykový displej) a Pocketbook Touch Lux 5 628 (popř. v červené barvě). Jsou to nižší modely, což se podepisuje na technických parametrech čtečky (např. horší rozlišení displeje, nevodotěsnost, bez audio funkcí), ale vzhledem k ceně a jednoduchosti obsluhy jsou to perfektní volby s dobrým poměrem cena/výkon - a ostudu si s nimi neuděláte.

 
E-book čtečka, kterou lze minimálně z poloviny nazvat tabletem. To důležité pro čtení zůstalo - E-Ink displej s perfektními parametry, nasvícení displeje s možností volit barevný nádech displeje a integrované prostředí s dobrou podporou e-book formátů. Co toto zařízení povyšuje nad ostatní je hlavně operační systém Android (10.0) s možností doinstalovávat aplikace. A v době psaní článku i s možností využít Google Play. V praxi tak tato čtečka zvládne oproti uzavřeným čtečkám (Kindle, Pocketbook) půjčování e-knih z knihoven. Jako u jediné značky z těch největších výrobců nabídne možnost předčítání česky psaného textu. Nebo si doinstalujete jinou aplikaci pro čtení a distribuci obsahu, např. aplikaci Kindle. Není sice vodotěsná, ale zato nabídne rychlejší reakce díky silnějšímu hardwaru a rychlejší reakce displeje - což není důležité pro čtení e-knih, ale všude jinde (webový prohlížeč, apod.) ano. Jednou z nevýhod může být opravdu slabý výběr vhodných pouzder. Ale jedno - originální pouzdro - dostanete od nás v ceně čtečky. A darovanému koni na vzhled nehleď. Prostě bude šedé a ne růžové :-)

onyx-boox-poke-3-foto1

Pokud se vám čtečka Poke 3 líbí, ale je to už přes finanční limit, podívejte se na bratříčka z nižší kategorie - C-Tech Lexis II. Má displej a výbavu na úrovni Pocketbook Touch Lux 5, ale pořád jde zprovoznit půjčování e-knih z knihoven.

E-book čtečka pro vzděláVÁní - jakou doporučuji?

Další skupinou využívající e-book čtečky jsou studenti středních a hlavně vysokých škol, nebo již pracující lidé, kteří chtějí čtečku využít k dalšímu vzdělání. Pokud jde o čtení souvislého textu, tedy pouhou "konzumaci" souvislého textu, můžete vybrat čtečku jako pro čtenáře beletrie. V tomto odstavci se budu zabývat dražšími řešeními (= s větším displejem), protože ty lépe vyhoví těm, kteří budou s textem dále pracovat (poznámky) nebo budou potřebovat zobrazovat text složitěji prezentovaný nebo více strukturovaný text, popř. s obrázky, tabulkami, vzorečky, apod.

 
Tak toto zařízení můžeme už nazvat tablet s E-Ink displejem. Protože na poměry čtečky nabízí nabušenou hardwarovou výbavu, která už se blíží právě tabletům, např. má mikrofon i integrované reproduktory. Výkonný hardware se podepisuje na rychlejších reakcích čtečky a instalovaných aplikací - ty si vzhledem k přítomnosti Androidu 10.0 a Google Play můžete lehce doinstalovat a aktualizovat. V Nově 3 lze zprovoznit jak české předčítání textu, tak půjčování e-knih z knihoven. Co studentům učaruje jsou možnosti využití poznámek spolu s dodávaným přesným stylusem, který vybízí k označování, kreslení a psaní na displeji. Vytváření a využívání poznámek je tak o level výše než u běžných čteček. Displej o úhlopříčce 7,8" nabídne více prostoru, což se hodí hlavně pro zobrazování složitěji strukturovaných dokumentů jako některé skripta a odborné publikace.

onyx_boox_nova_3_poznamky


Čtečka Inkpad 3 také zvládá poznámky, ale v této souvislosti je to spíše chudý příbuzný v porovnání s výše uvedenou Novou 3. Doporučím tedy tam, kde bude sloužit jen ke konzumaci obsahu - ke čtení. A kde nevyužijete některou z výhod řešení s Androidem a přesnou snímací plochou pro dotykový stylus. Naopak doporučím tam, kde se pro čtení bude hodit větší displej (který se oproti 6" displejům více blíží rozměrům tištěných knih) - složitěji strukturované dokumenty se vzorečky a tabulkami, (i) naskenované PDF, apod. Často tuto čtečku volí ti, kterým je z nějakého důvodu 6" displej málo, byť čtou jen beletrii. Za úvahu jistě stojí i Inkpad 3 PRO, který se liší tím, že je vodotěsný/prachotěsný (a nemá slot na paměťové karty).

pocketbook_inkpad3

Tak a to je vše. Těšíme se na vaše objednávky. Pokud si nejste jisti, jakou čtečku zvolit, např. z důvodů specifických požadavků, neváhejte nás kontaktovat na telefonu, emailu nebo chatu, viz kontakty.